Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na úklid s parním čističem

 

Jaké jsou výhody použití parního čištění?

 

1. Jednoduchost

Horká pára, až o teplotě 100°C, uvolňuje starou špínu, nečistoty usazené ve spárách a škvírách, nepřipečenou mastnotu. Teplota 100°C má vysoké desinfekční účinky proti bakteriím a roztočům, ale musíte nechat páru na dané místo působit delší dobu. Nestačí třeba matraci jen přejet nástavcem, ale musíte matraci důkladně propařit. 

 

2. Šetrnost k životnímu prostředí

Parní čističe nepoužívají k čištění žádných chemických prostředků, pouze destilovanou vodu. Ta je pro životní prostředí nezávadnou chemikálií. Destilovaná voda sice také něco stojí, ale ne tolik jako chemické prostředky. Po čištění párou nezůstávají v bytě zbytky chemikálií.

 

3. Šetrnost k obsluze parního čističe

Při práci s parním čističem se pracovník dostává pouze do styku s vodní párou, která nepůsobí alergické reakce. Alergici, astmatici a lidé s citlivou pokožkou se nedostávají do styku s chemickými přípravky. 

 

Jak pracovat s parním čističem.

Srdcem parního čističe je bojler, elektrickým ohřevem se v něm vyvíjí pára. Pára s teplotou až 100°C pod vysokým tlakem 4 až 6 atm., tryská přes různě upravené nástavce. Nástavce jsou přizpůsobeny pro různé způsoby čistění. Práce s parním čističem je celkem jednoduchá. Parní čistič naplníme požadovaným objemem vody z vodovodu. Destilovanou vodu není třeba používat u parních zařízení, pokud používají nerezový bojler. Zapneme parní čistič a dále zapneme vyvíjení páry. Ovládání je oddělené, abychom při ukončení práce mohli zbývající páru odpustit. Pak už jen stačí nasadit odpovídající typ nástavce, nastavit ovladačem potřebné množství páry a zahájit čištění. Parní čističe jsou sice určeny pro laické uživatele, ale je třeba pracovat s jistou dávkou opatrnosti, protože může dojít k velmi bolestivým úrazům. Je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Doporučuji na ruce, ve které držíte hadr na zachycování nečistot, mít navlečenou gumovou rukavici s vložkou. Vycházející pára má teplotu 100°C a při přímém styku s pokožkou hrozí opaření ruky, stejně tak pokud pracujeme delší dobu, dojde k zahřátí kovové trysky a zase hrozí popálení při dotyku ruky s tryskou. Pozor také na oči, tlaková pára dokáže uvolněné malé kamínky a písek hnát takovou rychlostí, že zásah do oka může být velice nepříjemný. Ještě jsem získal jednu zkušenost s uvolněnou hadicí přivádějící páru k ovládací pistoli. Pokud pára začne unikat z této hadice, okamžitě ukončete práci a předejte parní čistič k odborné opravě, opět hrozí opaření. Na spojích hadic a nástavců jsou použity těsnící kroužky. Před použitím parního čističe doporučuji jejich vizuální kontrolu, aby opět nedošlo k nekontrolovanému úniku páry a následně možnému opaření.

  

Kde v domácnosti i mimo ni využijeme parní čistič?

Existuje nepřeberné množství možných aplikací parních čističů. Způsob použití je vázán na volbu koncového nástavce a regulaci tlaku páry. Vysokým tlakem z parní trysky se dají "odstřelovat" nečistoty z těžko přístupných, drobných a skrytých míst, z hubic lze horkou páru napouštět do hloubky koberců, polstrování a matrací a tím hubit i ty drobné organismy (např. roztoče nebo bleší vajíčka), které odolaly vysávání. Při nasazení rozličných kartáčků se účinek teploty, tlaku a vlhkosti páry kombinuje s intenzivním mechanickým působením, hubicemi s připnutým hadrem se bezchemicky a přitom účinně otírají povrchy nábytku, zařízení, obkladů i podlah, okenní nástavec myje a zároveň stírá skla, sifonový zvon pomáhá důkladně protáhnout odpady. S parním čističem lze s úspěchem likvidovat skvrny od jídla a rozlitých nápojů (nečistoty se rozpustí a vzlínají spolu s párou), odstraňovat led z vnitřku lednic a mrazáků, čistit a odmašťovat kutilské a sportovní nářadí, pročišťovat nedostupná zákoutí mechanismů a strojů, dezinfikovat hračky i mýt citlivé povrchy, jako například teflon na pánvích a toustovačích. Neopominutelnými aplikacemi je kartáčování oděvů, žehlení látek a odstraňování pachů z nich, zvlhčování vzduchu a aromaterapie. Tolik ve stručnosti o práci s parním čističem v domácnosti.

  

Jaký je rozdíl mezi parním čištěním a parním vysáváním?

Parním čištěním nenahradíme vysávání a naopak parní čistič má celou řadu aplikací, kde je vysavač nepoužitelný nebo nedostatečný. Obě zařízení se tedy doplňují. Například parní čistič uvolní z vláken koberce nebo třeba z pískovcového povrchu teras pro vysavač jinak nezvládnutelné nečistoty, jemnější z nich spolu se vzlínající parou skončí na hadru parní hubice, větší se dodatečně posbírají vysavačem.

Specifickou kategorií parních čističů jsou parní vysavače, tedy přístroje vybavené též funkcí odsávání.

 

Výhody parního čističe pro alergiky a astmatiky.

Parním čističem likvidujeme velkou část alergenů v domácnosti:

 • Nejčastějším alergenem je prach (pára prach navlhčí a následně prach setřeme, nedochází k víření)
 • Dalšími alergeny jsou plísně a roztoči (jejich dlouhodobá likvidace)
 • Alergeny mohou být také chemické přípravky (ve většině případů čištění se bez nich obejdeme)

 

Plovoucí podlahy, dlažba, obklady, linoleum.

 • K úklidu podlah slouží primárně parní vysavač. Účinnost kombinace páry a vysávání je vyšší než účinnost samotné páry.
 • Při použití parního čističe plochy pouze stíráme hubicí s uchyceným hadrem, k tomuto účelu jsou vhodné použít staré froté ručníky. Daleko lepších výsledků dosáhneme použitím utěrek nebo návleků z mikrovláken.
 • Pokud podlahové plochy pouze stíráme třeba MOPem, zůstává ve spárách a trhlinách usazená špína. Pára z trysky proniká i do těchto mikroskopických spár a trhlin a usazenou špínu z nich odstraní.

 

Koberce, matrace, čalounění.

 • K úklidu koberců opět slouží primárně parní vysavač. Zde je rozdíl mezi výsledkem použití parního čističe a parního vysavače největší..
 • Při použití parního čističe máme možnost použít trysku nebo hubici. Šikmo působící proud páry s trysky rozpustí nečistoty v tkanině a strhne je s sebou do nastaveného hadru. V tomto je parní čistič naopak daleko účinnější než paní vysavač. Tímto způsobem můžete odstranit různé skvrny od potravin, nebo následky činnosti domácích mazlíčků, ale čistit takto koberec ve velké místnosti není zrovna časově optimální. Hubice s kartáčem nebo hadrem sice uvolní nečistoty z tkaniny, ale maximálně je setře z povrchu. Špína sice má tendenci při vysychání postupně vzlínat k povrchu, ale čištění musíme několikrát opakovat nebo následně použít klasický vysavač.
 • Parní čistič ale při použití na koberec zlikviduje roztoče, plísně a případně bleší vajíčka od domácích mazlíčků. Stejně tak odstraní z koberce pachy.
 • Tkaniny po použití parního čističe zůstávají pouze vlhké, nikoliv mokré, jako třeba po vodním vysavači. Rychle oschnou a nejsou živnou půdou pro rychlé množení bakterií, plísní a roztočů.
 • Před každým použitím parního čističe doporučuji vyzkoušet jeho účinky na méně viditelném místě pohovky nebo křesla. Ne všechny materiály stoprocentně odolávají účinkům horké páry.

 

Škvíry, spáry, mezery, nedostupná místa.

 • Proud páry působí nejenom v přímém směru, ale dostane se i do mezer mezi materiály, za knoflíky a masky sporáků, myček, praček, pod vařiče, varné desky a dřezy. Z nich uvolňuje a vyplavuje mastnotu, špínu, plísně a bakterie.
 • Účinnost páry můžeme zvýšit použitím kartáčků s různými typy štětin a drátků, které jsou dodávány jako příslušenství parních čističů. 

 

Kuchyně

 • Pro představu si můžete zkusit v hrnci uvézt do varu čistou vodu a pak do ní ponořit na chvíli mastnou lžici. Mastnota se z lžice uvolní na hladinu vody. Stejným způsobem působením horké páry z trysky uvolníte mastnotu ze sporáku, trouby nebo mikrovlné trouby. Pozor, mastnota nesmí být už vypálená, tam už pára nefunguje a musíte použít mechanické nebo chemické prostředky. Jednou z možností je na trysku použít nástavec s kartáčkem. Jsou k dispozici i kartáčky drátěné jako náhrada drátěnky.
 • Kuchyňský dřez, odpad, kuchyňskou baterii, digestoř a obklady vyčistíte pomocí trysky. Výhodou je pokud je ve výbavě parního čističe kovová tryska v délce alespoň 12 cm, kterou lze velice dobře vyčistit odpady. 
 • Skříňky kuchyňské linky jsou znečištěné stékající vodou nebo mastnotou na držadlech. Zde je nejlepší kombinovat parní trysku s utěrkami z mikrovláken. Pára nečistoty uvolní a utěrka z mikrovláken setře uvolněnou nečistotu a zároveň povrch vyleští. Utěrku z mikrovláken doporučuji používat i na vodovodní baterie, dřez a varnou desku. Po použití nemusíte povrchy už ničím leštit.
 • Samostatnou kapitolou je odpadkový koš, lednička a mrazák. V obou zůstávají zbytky potravin a vytváří nepříjemný zápach. Pára je výborným prostředkem na odstraňování zbytků potravin a z nich vznikajících pachů. Pára je nejlepší způsob jak umýt vnitřek odpadkového koše, ledničky a mrazáku a zbavit je pachů. Je také nejrychlejším způsobem, jak odstranit led z mrazáku. Prostě ho párou vyřežete. :-) 
 • Proud páry se občas hodí i na nečistoty a mastnoty na nádobí, grilech a toustovačích. Obzvlášť dobré je jeho použití na chatě, kde nemáte myčku na nádobí nebo ohřev teplé vody.

 

Koupelna, WC, sauna.

 • Tryska s tlakovou párou je ideálním prostředkem na čištění spár v obkladech a dlažbách. V nich se nejvíce usazují plísně. Pokud pouhá tryskající pára nestačí, pomůžeme si kartáčkem nasazeným na trysku. Pozor, nepoužívejte kovových kartáčků, pokud nejsou nerezové, mohou vytvořit na spárách rezavé stopy.Po vyčištění spár následně setřeme obklady a dlažby hubicí s hadrovým návlekem. Opět se výborně hodí návlek z mikrovláken.
 • Než začnete s čištěním sanitární keramiky, vyčistětě silným proudem páry odpadní sifony. Uvolňuje se z nich velké množství špíny a tlak páry ji žene i zpátky do umývadla, vany nebo sprchového koutu.
 • Silným proudem páry vyčistíme vany, umývadla, sprchové kouty, vodovodní baterie a záchodové mísy a stejně tak i koupelnový nábytek. Opět si při větším znečištění můžeme pomoci kartáčkem. Dobré je tuto činnost provézt dříve, než se pustíme do dlažby na podlaze.
 • Nezapomeňte na kartáčky na zuby, skleničky, hřebeny, kartáče na vlasy, kartáče na mytí, houby, žínky a nevím co ještě můžete mít v koupelně. Ve všem se drží bakterie.
 • Pokud máte dům vybavený saunou, je třeba ji také udržovat. Pára je v tomto případě ideálním prostředkam, protože při použití chemikálií se v teplé a případně vlhké sauně se chemikálie uvolňují a zhoršují zdravé prostředí sauny. Nemusíte mít obavy, pára nijak nepoškodí dřevěnému zařízení sauny.

 

Dveře, okna a zrcadla.

 • Proudem páry z trysky prostříkáme záclony a zbavíme je prachu. Prach se ale dostane na skla oken, proto začínáme záclonami. Pak pro provonění záclon použijeme hubici s hadrovým návlekem na který občas kápneme trochu aviváže. Tryskající pára přenese aviváž na záclony.
 • Potom proudem páry z trysky odstraníme nečistoty z koutů okenních rámů.
 • Parní čistič je sice vybaven hubicí se stěrkou na skla oken, ale tato práce je relativně pomalá, daleko rychlejší je použítí rukavice z mikrovláken. Po setření skla není třeba sklo sušit, ani leštit. Stačí když počkáme až sklo oschne samo. Výsledek je stejný jako od profesionála. :-) 
 • Dveře je opět nejlepší čistit párou v kombinaci s utěrkou z mikrovláken. Pára nečistoty uvolní a utěrkou je setřeme. Utěrka z mikrovláken má obrovskou absorbční kapacitu a většinou ji nemusíme po celou dobu úklidu vyplachovat.
 • Na zrcadle je opět nejlepší utěrka z mikrovláken, v koupelně ji mám připravenou navlhčenou a po použití koupelny pouze rychle setřu zrcadla a baterie. Tímto způsobem nemůže dojít k usazování vodního kamene hlavně na bateriích.

 

Nábytek.

 • Pára sice ano, při použití hubice s hadrovou utěrkou, ale opět utěrky z mikrovlákna jsou podstatně ryachlejší než použití parního čističe.
 • Pára sice nábytku v drtivé většině neublíží, ale přeci je dobré ji před prvním použitím nejdříve opatrně vyzkoušet.
 • V žádném případě nepoužívejte páru na povrchy starého nábytku a jeho repliky. Bývají impregnované včelím voskem a pára včelí vosk dokonale odstraní. 

 

Klece, pelíšky a akvária.

 • Zvířata jsou podstatně citlivější na pachy a proto jim pachy z chemikálií vadí podstatně více než lidem. Při použití páry zádný zápach nevzniká.
 • Parou můžeme vyčistit klece i pelíšky počínaje miskou a konče matrací.
 • Pára se také velice dobře hodí na vyčistění akvárií a terárií. Písek jednoduše nasypete do cedníku a properete proudem páry. Voda v akváriích nebude obsahovat žádné chemikálie.
 • Pára dokonale dezinfikuje, zničí parazity a odstraní pachy po zvířatech.

 

Automobil, kolo, sekačka na trávu.

 • Párou je v atomobilu nejlepší na odstranění pachu ze sedadel, který vzniká jejich propocením. Hubicí s návlekem také můžeme ze sedadel setřít špínu.
 • Vhodné použití páry je také na odmaštění skel a případně vosku po mytí aut v myčce.
 • Opravdového efektu dosáhnete párou při vyčištění hliníkových disků kol. Auto po takovémto čistění vypadá jako když právě vyjelo z autosalonu. :-)
 • Jízdní kolo po projetí blátivým terénem očistíme proudem vody a dočistíme proudem páry, protože ten odstraní špínu zachycenou v mastnotě na řetězu a převodech. Po této očistě je dobré zase tyto očištěné části namazat aby nerezavěly.
 • Sekačka na trávu je také vhodným objektem pro parní čistič. Tráva smísená s hlínou většinou nejde odstranit proudem vody a je nutné použít důkladně kartáč. Proud páry na kombinaci hlíny s trávou funguje lépe i když kartáči se stejně nevyhnete.

 

Žehlení, čištění látek a oděvů.

 • Žehlička jako příslušenství parního čističe by měla mít elektrický ohřev. Samotná pára se průchodem hadicí ochlazuje a pro žehlení už nemá dostatečnou teplotu. V kombinaci pára s elektrickým ohřevem funguje žehlička lépe než napařovací žehlička. Elektrický ohřev také umožní použít páru jenom tehdy, když to je potřeba, protože hlavně v zimě se pára z bytu špatně větrá.
 • Žehlička s parním čističem lze použít i pro vertikální žehlení hlavně obleků přímo na ramínku. Opět doporučují jistou opatrnost před prvním žehlením si ověřte, že pára obleku neuškodí. Při prvním žehlení si můžeme prádlo roztřídit na to, které je třeba žehlit na prkně a na to, které lze vyžehlit na ramínku. Při příštím žehlení si už prádlo můžete přímo roztřídit.
 • Párou je také možné účinně odstranit různé skvrny na oděvech vzniklé neopatrností. Páru je dobré použít co nejdříve to je možné a to ještě před praním. 
 • Kartáč na šaty s parním vývodem využívá antistatických účinků páry k účinnému kartáčování oděvů a čalounění. S kartáčem lze též provzdušňovat a vypínat zavěšené oděvy i látkové žaluzie.

 

Další příklady použití páry v domácnosti.

 • Odstranění prachu z pokojových květin a jejich osvěžení jemnou vodní clonou.
 • Dezinfekce dětských hraček, které malé děti neustále strkají do úst.
 • Odstranění prachu ze servisů a křišťálových lustrů.
 • Plení trávy roztoucí mezi dlažbou. Tráva se prostě spaří a ponějakou dobu neroste.
 • Čištění venkovní dlažby a teras.
 • Čištění a odmašťování dílenkého a zahradního nářadí, mechanických částí strojů, sportovních potřeb, zahradních grilů a pod.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poptávka firmy na vyčištění profi kuchyně-nerez spotřebičů

(Monika Dvořáková, 25. 2. 2021 11:14)

Neznáte někdo nějakou firmu, co by dokázala vyčistit nerez spotřebiče, celou kuchyn atd párou? Potřebujeme to pořádně odmastit.děkuji

Likvidace škůdců

(Jaroslava, 12. 5. 2020 10:02)

Perfektně odstraní všechny bakterie a roztoče a zabrání jejich šíření.
Může se použít i na hubení červotoče?

Re: Likvidace škůdců

(Jiří Burian, 12. 5. 2020 11:20)

Bakterie odstrani, s roztoci to je uz horsi a u cervotocu predpokladam, ze to nema saanci na uspech.

Kontant

(Václav, 25. 7. 2019 15:18)

Dobrý den, nemohu na Vás najít žádný kontakt, bylo by možné se s Vámi spojit?

Re: Kontant

(Jiří Burian, 25. 7. 2019 16:56)

Urcite to mozne je na mailu: j.burian@volny.cz

Koberec

(Iveta, 16. 4. 2019 18:48)

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat ,mám parní čistič a chtěla bych s ním vyčistit koberec.Musím na tom nástavci mít ten hadřík a nebo kam se dostává ta špína z toho koberce?Děkuji

Re: Koberec

(Jiří Burian, 16. 4. 2019 18:59)

Bohuzel parni cistic neni urcen na cisteni ploch, jak si muzete precist v clancich na mem webu. Spinu z koberce muzete maximalne vytrit do navleku, ktery navleknete na hubici parniho cistice. Ale sama uznate, ze to je naprosto nevyhovujici zpusob cisteni. Na cisteni koberce je urcen parni vysavac.

Kärcher SV 7 2015

(Hyacinta, 13. 6. 2018 18:59)

Dobrý den, našla jsem tento parní čistič, je chválený - https://www.covybrat.cz/vybrat-parni-cistic/ . jen nevím jestli za ty peníze opravdu stojí. není to málo. a já nemám peněz nazbyt.

Re: Kärcher SV 7 2015

(Mukra, 7. 3. 2019 18:28)

Ahoj, no tak pokud se ti nechce dávat tolik peněz, tak určitě vybereš i levnější alternativu. Podívej se třeba sem: https://www.arecenze.cz/parni-cistice/ je tam defacto průřez všema cenovkama :).

myci prostredky

(verakabelkova@atlas.cz, 29. 12. 2016 8:28)

Jaký mohu použít čistící prostředek do nádobky pro parní mop DIRTDEVIL DD 301? Děkuji za odpověď. Kabelková Věra.

Re: myci prostredky

(Jiří Burian, 1. 1. 2017 12:43)

Ja osobne bych do parniho cistice zadny cistici prostredek nepouzival, protoze si ten cistici prostredek akorat rozetrete po podlaze. On uz parni MOP je dost nesmyslne zarizeni, protoze musite neustale machat pouzity hadr od setrene spiny, jinak akorat tu spinu roztirate po podlaze.

Parní mop

(Alžbta, 17. 12. 2016 0:37)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,protože mám mop na chalupu,kde se pohybuje množství zvířátek,přidat do vody nepatrné množství nějakého "saponátu",třeba typu Alex,nebo by to ucpávalo trysky?

Re: Parní mop

(Jiří Burian, 18. 12. 2016 12:55)

Trysky to ucpavat nebude, ale je mozne, ze z toho vnikne bublifuk. :-)

Re: Re: Parní mop

(Alžběta, 19. 12. 2016 0:21)

Mám malá vnoučata,tak je asi třeba to zkusit,jim by se to určitě líbilo :-)))

parní čistič

(Daniela, 9. 12. 2016 11:46)

Dobrý den, koupila jsem už používaný ruční parní čistič a je bez návodu. Moje otázka bude možná znít hloupě, ale při používání musí byt přistroj pořád v zásuvce ? Nebo se jenom nahřeje a používá ?
Děkuji

Re: parní čistič

(Jiří Burian, 9. 12. 2016 22:53)

Dobry den, neexistuji hloupe otazky. pouze hloupe odpovedi. :-) Ano, parni cistic musi byt po celou dobu cisteni v zasuvce. Je tam spinac, ktery dle teploty vypina nebo zapina ohrev vody.

oprava

(Eliška, 27. 11. 2016 15:32)

Kde je možné nechat opravit parní čistič ? Nemohu v okolí Brna senat opranu. mám poškozenou hadičku.

akrylátová vana

(Jana Modranská, 24. 2. 2016 11:53)

Dobrý den, jde párou vyčistit akrylátová vana. Neuškodí pára akrylátu? Děkuji.

Re: akrylátová vana

(Jiří Burian, 24. 2. 2016 12:19)

Dobry den,
para ma teplotu maximalne 100°C, cca 12 cm od trysky uz udrzite ruku, takze tam je teplota pary kolem 50°C. Akrylat vydrzi teplotu 80°C a tvarovatelny je az pri teplote 130 az 150°C. Takze vanu Vam to urcite neposlodi, protoze para nedokaze vyhrat akrylat ve vetsim objemu.

kožená sedačka

(carodejkaoli, 7. 1. 2016 20:57)

prosím dá se čističem vyčistit kožená sedačka ?