Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minimální parametry, které by mělo zařízení splňovat.

Vzhledem k tomu, že stále v mailech odpovídám na stejné otázky ohledně pořízení parního čističe nebo parního vysavače, sepsal jsem minimální požadavky na tato zařízení. Tyto požadavky vznikly na záladě mých zkušeností při práci s různými zařízeními a mohou se lišit od názoru jiných lidí.

 

Parní MOP

Nekupovat, peníze raději věnujte na dobročinné účely! :-) 

  

Parní čistič

Kvalitní parní čistič by měl splňovat alespoň tyto požadavky, abyste s ním při práci byli spokojeni:

 • Tlak páry alespoň 4 bary, optimální 5 barů, špičkový 6 barů, nejšpičkovější ještě umožňuje přepnutí páry na horkou vodu.
 • Bojler z nerezu, umožňuje použití vody z vodovodu, není třeba používat destilovanou vodu, při doplnění vody není třeba čekat na vychladnutí bojleru, pokud je parní čistič vybaven speciálním plnícím uzávěrem na okamžité otevření nalévacího otvoru.
 • Plnící uzávěr, umožňující rychlé vypuštění páry a doplnění nové vody do bojleru, optimální nádržka na průběžné doplňování vody.
 • Objem vody v bojleru minimálně 1,5 litru, optimálně 2 litry, špičkově více jak 2 litry. Při průběžném doplňování minimálně 0,8 litru vody v bojleru a 0,8 litru vody v doplňovací nádržce. 1,6 litru vody stačí při plném výkonu na cca 41 minutu práce, pak musíte znovu naplnit bojler vodou. Bohužel ve většině případů pracujete s plným výkonem páry, i když přerušovaně. Objem bojleru určuje také velice důležitou vlastnost parního zařízení a to je kontinuální tlak páry při plném výkonu. Tento parametr nikdo z výrobců neuvádí a přitom je to jeden z nejdůležitějších parametrů parního zařízení. Co je Vám platné, když při natlakování bojleru má parní zařízení tlak páry 5 barů, když po spuštění páry tento tlak podstatně poklesne, takže s parním zařízením musíte pracovat přerušovaně a případně čekat na natlakování bojleru. Zvláště nepříjemné je to u parního vysavače, kde značný pokles tlaku páry znamená podstatné zhoršení funkce čistění hlavně při čištění koberců. Čím větší je objem nádrže a čím větší je příkon parního zařízení, tím menší pokles tlaku páry by měl při plném výkonu nastat.
 • Pokud možno 3 nebo 4 kolečka volně se otáčející do všech směrů. Je to důležité pro manipulaci v menších prostorech a při přesunu parního čističe tažením za hadici. Většina výrobců zakazuje tahání zařízení za hadici, což je při čištění značně omezující. Nevhodné jsou parní čističe s dvěma velkými neotočnými koly, ty musíte ve většině případů otočit ručně. Při práci z horkou párou vždy hrozí možnost opaření, pokud si zapomenete při manipulaci s parním čističem zajistit pistoly. Kupodivu pojistku na pistoli postrádá jeden z nejdražších parních čističů na trhu. Parní čistič od firmy LUX.
 • Délka samotné trysky pro čištění otvorů alespoň 15 cm. Výhodnější je pokud výrobce nabízí různé délky nebo zahnutí trysek.
 •  

 

Parní vysavač

Kvalitní parní vysavač by měl splňovat alespoň tyto požadavky, abyste s ním při práci byli spokojeni:

 • Tlak páry alespoň 4,5 baru, optimální 5 barů, špičkový 6 barů. U vysavače je třeba o něco vyšší tlak než u parního čističe, protože parní vysavač používá složitější nástavce než parní čistič. U složitějších nástavců dochází k většímu snížení tlaku páry.
 • Bojler z nerezu, umožňuje použití vody z vodovodu, není třeba používat destilovanou vodu, při doplnění vody není třeba čekat na vychladnutí bojleru.
 • Plnící ventil, umožňující rychlé vypuštění páry a doplnění nové vody do bojleru, optimální nádržka na průběžné doplňování vody.
 • Objem vody v bojleru minimálně 1,5 litru, optimálně 2 litry, špičkově více jak 2 litry. Při průběžném doplňování minimálně 0,8 litru vody v bojleru a 0,8 litru vody v doplňovací nádržce. 1,6 litru vody stačí při plném výkonu na cca 9 minut práce, pak musíte znovu naplnit bojler vodou. Bohužel ve většině případů pracujete s plným výkonem páry, i když přerušovaně.
 • Pokud možno 4 kolečka volně se otáčející do všech směrů. Je to důležité pro manipulaci v menších prostorech a při přesunu parního čističe tažením za hadici. Většina výrobců zakazuje tahání zařízení za hadici, což je při čištění značně omezující. Nevhodné jsou parní čističe s dvěma velkými neotočnými koly, ty musíte ve většině případů otočit ručně. Při práci z horkou párou vždy hrozí možnost opaření, pokud si zapomenete při manipulaci s parním čističem zajistit pistoly. Některá zařízení mají zajištěnou hadici proti vytržení a výrobce přímo umožňuje přesun zařízení za hadici.
 • Dostatečný tah vysavače, který na konci čištění umožní rychlé vypláchnutí hadic a tím nám ušetří čas při ručním proplachování hadic. Vysavač musí být schopen vysát hadicí čistou vodu z umývadla.
 • Hadice u vysavače by měla být dostečně měkká pokud využíváte pro čištění pouze parní čistič. Ideální je, pokud výrobce pro použití pouze parního čističe nabízí možnost dokoupení samostatné tenké hadice s příslušenstvím.