Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybíráme parní čistič

 

Způsob plnění bojleru vodou

Existují dva možné způsoby plnění bojleru:

  • Jednorázové ruční naplnění (jednokomorový systém), kdy vodu nalije obsluha přímo do nenahřátého bojleru. Na jednorázový úklid v domácnosti jednokomorový systém většinou stačí. Plnění trochu zdržuje při velkém úklidu, protože je třeba vždy počkat, až je možné po použití parní čistič opět otevřít.
  • Průběžné automatické doplňování (dvoukomorový systém), kdy se do horkého bojleru dočerpává voda z rezervní nádrže. Toto kritérium považujeme při výběru čističe za opravdu zásadní při průběžném čištění větších prostor nebo při použití uklízecími firmami a zaslouží si podrobného rozboru.

 

1. Jak funguje jednokomorový čistič?

  • Uvnitř čističe se skrývá bojler. V jeho horní části se nachází otvor s tlakovým uzávěrem. Tímto otvorem naléváme vodu do bojleru a dostáváme se do bezprostředního styku s nahřívanou oblastí. Manipulaci s jednokomorovým čističem tedy lze připodobnit k manipulaci s tlakovým hrncem, "papiňákem". Uzávěr není možno otevřít, pokud je v bojleru natlakovaná horká pára aby nedošlo k opaření obsluhující osoby.
  • Před zapnutím přístroje musíme napřed zkontrolovat a doplnit stav vody v bojleru. Poté zapneme nahřívání a jakmile je stroj připraven, můžeme začít s použitím parního čističe. Voda v bojleru se postupně vyvařuje, mění se podmínky tvorby páry a v okamžiku, kdy voda dojde, je nutno vypnout nahřívání a vypouštět slábnoucí a již neúčinnou páru až do jejího úplného vyčerpání. Pak otevřeme ventil bojleru, počkáme na částečný poklas teploty bojleru, dolijeme vodu a čekáme na opětovné nahřátí. Takovéto přerušení práce může u některých parních čističů trvat i několik desítek minut.

 

 2. Jak funguje dvoukomorový čistič?

  • Kromě bojleru se v těle nachází ještě rezervní nádrž. Tato studená nádrž je s bojlerem spojena přečerpávací pumpou. Vše je elektronicky řízeno tak, aby v bojleru byla neustále udržována ideální hladina vody a byly tak zajištěny podmínky pro permanentní tvorbu páry v optimální kvalitě včetně míry vlhkosti. Vodu nenaléváme do bojleru, ale do rezervní nádrže, odkud je voda automaticky průběžně doplňována do bojleru. Obsluha se dostává do styku pouze s touto studenou nádrží, do níž podle potřeby dolévá vodu. V bojleru setrvává optimální stav i v okamžiku, kdy je obsluha upozorněna (akusticky, světelně) na nedostatek vody v rezervě.
  • Stroj můžeme zapnout i bez toho, abychom kontrolovali zůstatkový stav vody z minulého použití. Po nahřátí začneme pracovat. Otevřít uzávěr rezervy a doplnit vodu můžeme kdykoliv i u natlakovaného přístroje. Manipulace je tedy celkově jednodušší, bezpečnější, nehrozí nedostatek vody v bojleru, ani postupně se snižující kvalita páry.

 

 3. Shrnutí a doporučení.

  •  Je zřejmé, že dvoukomorové stroje poskytují mnohem vyšší užitnou hodnotu, než stroje jednokomorové: jednodušší a bezpečnější ovládání, stálá kvalita páry, rychlejší práce bez hrozby přerušení, které snadno může vzít chuť k opětovnému pokračování. Dlouhodobost investice a časové a energetické úspory jasně hovoří pro tuto volbu jak u firem, tak u domácností.

 

Objem bojleru

U jednokomorových přístrojů má objem bojleru přímou vazbu na dobu práce bez přerušení: čím větší kapacita, tím více je oddálen okamžik, kdy voda dojde. Tento předpoklad samozřejmě platí při stejné intenzitě výdeje páry. Přístroje nastavené na vyšší tlak potřebují pro stejnou dobu práce větší objem bojleru.

Avšak pozor! Nezapomínejme, že čím více vody, tím déle při stejném topném výkonu trvá její nahřátí a tím větší výkon je potřeba k udržování její teploty. Elegantní a úsporné řešení poskytují dvoukomorové přístroje. Objem bojleru může být menší, protože nehrozí přerušení práce kvůli vyvařené vodě. Vše je rychlejší a topný systém není zbytečně zatěžován. I u dvoukomorových přístrojů však musí být sladěn objem bojleru s výstupním výkonem, aby systém měl v každém okamžiku k dispozici dostatek vody a její úbytek stačil doplňovat.

 

Elektrický topný výkon

Obecně dáváme přednost vyššímu topnému výkonu. Rychlost nahřátí vody a celkovou teplotu páry však ovlivňují i jiné parametry přístroje. Objem bojleru, řešení a velikost topného tělesa, kvalita izolace cest, jimiž pára putuje ven.

 

Usazeniny a jejich odstraňování

Čím tvrdší voda, tím větší je nebezpečí ze zanesení prvků stroje vodními usazeninami. Nejvíce vápenných usazenin se uvolňuje z vody v teplotním rozmezí 40-90°C. Naopak uvolňování vodního kamene z vody ve studených rezervních nádržích je naprosto minimální a usazeninami nejsou ohroženy ani části, jimiž prochází a v nichž kondenzuje pára, jelikož vodní kámen se spolu s ní nevypařil. To znamená, že problém vodního kamene se týká bojleru a topného tělesa v něm. Pokud jsou z kvalitní oceli, je vyhráno. Ocel se nahříváním a ochlazováním rozšiřuje a smršťuje, kdežto vápenné usazeniny tuto vlastnost nemají, a proto samovolně odpadávají. Vzniklý prášek stačí tu a tam, například jednou za čtvrt nebo půl roku, spolu s vodou vypustit. Někteří výrobci navíc pro jistotu doporučují občasné propláchnutí bojleru např. octovou vodou. U bojlerů, které samoodvápňovací schopnost nemají, se do vody musí přidávat tzv. "antikalky", tj. chemické odvápňovací prostředky. Parní čištění se tím prodražuje a přestává být absolutně bezchemickým. problém se dá jednoduše vyřešit používáním destilované vody.

 

Materiál bojleru a topného tělesa

Nejobvyklejšími materiály jsou nerezová ocel nebo hliník. Kvalitní ocel je velmi odolná, ocelové bojlery a tělesa mají též již zmíněnou samoodvápňovací schopnost. Kvalita materiálu může být vyjádřena v délce poskytované záruční lhůty na bojler.

Někteří výrobci materiál bojleru neuvádějí. Dá se předpokládat, že ti, kdo používají kvalitnější materiály, se s nimi rádi "pochlubí". Každopádně se jedná o velmi důležitý údaj a důrazně doporučujeme nechat se informovat.

 

Regulace parního výkonu

Parní výkon, tedy množství a tlak vypouštěné páry, je nutné regulovat. Důležité je umístění ovladače. Pokud se nachází na těle přístroje, musí se k němu obsluha při práci opakovaně vracet. Výrazně praktičtější je proto umístění ovladače přímo na rukojeti parní hadice. Tento zdánlivý konstrukční detail se v praxi projevuje jako velmi podstatná vlastnost, a to zejména v domácím prostředí, kde jsou úklidové činnosti krátkodobější a velmi rozmanité, tudíž je potřeba regulovat výkon poměrně častá.

 

Odsávání

Multifunkční zařízení, která v sobě kombinují parní čistič s vysávací jednotkou (tzv. parní vysavač nebo parní čistič s extraktorem), umožňují okamžitě odsávat uvolněné nečistoty. To je nepochybně jejich výhoda. Nevýhodou multifunkčnosti je větší složitost přístrojů i vyšší cena ve vztahu k úrovni obou podjednotek. Kombinovaná vysávací/parní hadice je silnější než samostatná parní hadice, proto je manipulace s ní těžkopádnější. Po skončení práce je nutno se o vysavač postarat - vypláchnout nečistoty z vysávacích cest i z odpadní nádoby.

Při rozhodování mezi parním čističem a parním vysavačem je třeba zvážit, k jakým účelům má přístroj především sloužit. Parní vysavače se osvědčují zejména při údržbě větších pevných kobercových podlahových ploch. Zde možnost odsání vody a nečistot výrazně zrychluje práci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PARNI CISTIC

(Marta, 19. 11. 2011 15:54)

Nově jsem objednala a snad pomůže v domácnosti , tento návod mi dost pomohl. Děkuji.