Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdíl mezi parním čističem a parním vysavačem.

Vzhledem k tomu, ze stále v mailech odpovídám na stejné otázky ohledně rozdílu a použití parního čističe a parního vysavače. Shrnul jsem své odpovědi do tohoto článku, které vznikly na základě zkušeností při používání parního čističe a parního vysavače. Pokud někde tvrdím něco jiného, tak si to prosím opravte podle tohoto článku.

 

Parní čistič

Parní čistič se používá především k čištění málo přístupných nebo hodně členitých míst:

 • záchodů
 • okolí van
 • sprchových koutů
 • okolí umyvadel a dřezů
 • vanových a dřezových baterií
 • vnitřků ledniček
 • rámů oken
 • spár v dlažbě a obkladech
 • radiátorů
 • sporáků
 • vařičů
 • mikrovlných a elektrických trub
 • kávovarů
 • odšťavovačů
 • odpadů
 • žaluzií
 • praček
 • sekaček na trávu
 • jízdních kol
 • kočárků

Jedná se hlavně o místa, kde není možné dostatečně využít odsávání parou uvolněné špíny a vznikající vody.

Parní čistič není moc vhodný na velké plochy:

 • podlah
 • oken
 • zasklených lodgií a zimních zahrad
 • koberců
 • čalounění žídlí
 • křesel a pohovek
 • matrací
 • dveří vestavěných skříní

 

Proč:

Protože v tu chvíli se dá parní čistič v podstatě použít pouze jako parní MOP. Špínu s parním čističem můžete pouze stírat jako ji stíráme MOPem. U plovoucí podlahy, lina nebo parket to ještě jde. Musíte si ale dát pozor, kdy už je návlek na nástavci plný špíny a místo stírání pouze špínu po podlaze roztíráte.

Podlaha po setření parním čističem zůstává lehce vlhká a na tmavé podlaze jsou po zaschnutí vidět po zbylé vlhkosti bílé šmouhy. Puntičkáře to někdy přivádí k šílenství. :-)

Kvalita stírání se dá zlepšit návlekem z mikrovláken, který dokáže do sebe vstřebat podstatně více špíny, ale stejně se špínou nakonec naplní.

Parní čistič není vhodný na čištění koberců, matrací a čalounění. Dá se pouze použít na jejich propaření a případného zbavení pachů a roztočů. Je ještě vhodný s pomocí trysky k odstranění fleků po kávě, víně, hořčici, čokoládě a činnosti domácích zvířat.

U parního čističe musíte počítat s tím, že voda sražená z páry a uvolněná špína se nikam neztratí, pokud zrovna nečistíte odpad umývadla. Při čištění nebo po něm je třeba vzniklou vodu a uvolněnou špínu odstranit.

Znamená to buď setřít nástavcem parního čističe ve funkci MOPu nebo hadr do ruky a setřít ručně. To je ale přesně ta činnost, o které jsem se domnívali, že se ji pořízením parního čističe zbavíte.

Parní čistič vám nahradí různé chemické prostředky, kartáče, kartáčky na zuby a houbičky, podstatně zrychlý a zkvalitní samotné čištění. Hadru se ale nezbavíte.

 

Parní vysavač

Parní vysavač je bohužel dost zavádějící název. Správnější pojmenování by bylo "Parní čistič s odsáváním parou uvolněné špíny".

Parní vysavač v mnoha případech nejde nahradit klasickým vysavačem. I v případě, že máte v domku namontovaný centrální vysavač, má parní vysavač své opodstatnění.

Protože slouží k odsávání vznikající vody a uvolněné špíny. Proto je vhodný především na velké plochy:

 • oken
 • zasklených lodgií a zimních zahrad
 • koberců
 • čalounění žídlí, křesel a pohovek
 • matrací
 • dveří vestavěných skříní
 •  

Výborně se hodí na čištění koberců, matrací a čalounění. Při čistění parou uvolněnou špínu z těchto věcí zároveň odsává. Tato činnost nejde následně nadradit vysavačem, protože do té doby se uvolněná špína opět zachytí na vláknech tkaniny.

Při čištění skel, zrcadel a dveří nedochází ke stékání vzniklé vody na zem nebo rám okna, protože sraženou vodu okamžitě odsáváte. Stejně tak při stírání plovoucích podlah a lina odsajeme veškerou špínu a vlhkost a nedochází ke vzniku bílých šmouh.

Pořízením parního vysavače neztrácíte funkci parního čističe. Parní vysavač jsou v podstatě dvě zařízení v jednom. Parní vysavač s vodním filtrem a parní čistič. Mají samostatné ovládání a samostatné zapínání. Takže jdou použít i samostaně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Parní vysavač

(Beštová, 13. 8. 2019 21:35)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, který parní vysavač koupit do domácnosti za rozumnou cenu? Potřebuji ho hlavně na koberce.
Předem děkuji, Beštová.
E-mail: nelca.bestova@seznam.cz

Vysavač a čistič

(Ježková , 5. 8. 2019 22:01)

Dobrý den, prosím o doporučení přístroje hlavně na čištění podlahy - dlažba. E-mail: eva. jezkova@volny.cz
Děkuji

vysavač a čistič

(Váňová, 30. 4. 2019 12:57)

Vážený pane Buriane,
děkuji Vám za tyto stránky, které přinášejí hodně užitečných informací.
Používám vysavač každý den na podlahy (linoleum, koberec), luxování nábytku, obden i luxování postelí. Na to vše by tedy stačil parní vysavač? Zároveň bych tím chtěla čistit prostory v koupelně a v kuchyni - obklady, umyvadla, troubu atd. Na to bych si tedy pak měla pořídit i parní čistič? Děkuji Vám za odpovědi. Můj mail: karolina.vanova@hotmail.cz

Re: vysavač a čistič

(Jiří Burian, 30. 4. 2019 15:37)

Parní vysavač, který já doporučuji v sobě obsahuje i plnohodnotný parní čistič, čili 2v1. Takže můžete čistit plochy parním vysavačem a detaily parním čističem. Mimo kuchyň můžete čistit i záchod nebo koupelnu. Takže nepotřebujete zvlášť parní vysavač a zvlášť parní čistič.

Prosba o tip

(Hana, 31. 10. 2018 18:50)

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o tip, který "parní vysavač" by bylo vhodné zakoupit si do domácnosti? Jde mi hlavně o čištění podlahy - plovoucí podlaha - které jsou položené ve všech místnostech domu. Předem děkuji. S pozdravem, Hana (h.konecna16@seznam.cz)

prosím o radu

(Věra, 11. 10. 2018 17:10)

Dobrý den, můžete mi prosím poradit - potřebuji parní vysavač vhodný na čištění koberců, čalouněných židlí, sedačky, matrací, spár v dlažbě a obkladů, úplně se v tom ztrácím - jedná o zcela běžné domácnosti, potřebuji pomocníka k firemnímu využití, ale za rozumnou cenu.
prosím napište na email : poklizeno@email.cz předem velký dík

prosba

(Anna Štekláčová, 12. 9. 2018 6:03)

Dobrý den, homu Vás požádat o tip, který "parní vysavač" by bylo vhodné zakoupit si do domácnosti? Jde mi sejména o čištění oken a rolet. Předem děkuji. S pozdravem, Anna Štekláčová

Re: prosba

(Jiří Burian, 13. 9. 2018 11:20)

Dobry den,
kupovat si parni vysavac predevsim na cisteni oken a rolet neni uplne idealni rozhodnuti. Ceny parnich vysavacu jsou stale dost vysoke a parni vysavac je treba vyuzit v domacnosti na veskere mozne zpusoby. Primarne na skla oken doporucuji pouzivat mikrovlaknovou rukavici. Na ramy oken pak parni vysavac. Lepsi komunikace je pres muj mail j.burian@volny.cz

prosba

(Anna Štekláčová, 12. 9. 2018 6:02)

Dobrý den, homu Vás požádat o tip, který "parní vysavač" by bylo vhodné zakoupit si do domácnosti? Jde mi sejména o čištění oken a rolet. Předem děkuji. S pozdravem, Anna Štekláčová

parni vysavač, jak často použít na koberec ?

(marta, 29. 11. 2017 9:34)

dobrý den, jak často se může použít parní vysavač na koberce ? Máme 5 koček s přístupem ven a nonstop bojujeme s blechami. Je u parních vysavačů dostatečně vysoká teplota, aby zničila vajíčka blech a nezničí současně koberec ? děkuji za odpověď. padevitkova@seznam.cz

Re: parni vysavač, jak často použít na koberec ?

(Jiří Burian, 29. 11. 2017 20:41)

Kobercum para nevadi, pokud se nejedna o ciste vlnene koberce. Tam dochazi k vymyvani mastnoty z vlaken a k jejich krehnuti. Blechy asi nebude jednoduche paarou znicit, protoze vajicka mohou byt na mistech, kde se s primym proudem pary nedostanete. Na likvidaci blech jsem na Youtube videl nekolik navodu na talir s vodou osvetleny UV svetlem.

Re: Re: parni vysavač, jak často použít na koberec ?

(Zdena, 24. 2. 2018 23:58)

Talíř s UV světlem jsem zkusila, ale zabije jen blechy, ne vajíčka. Takže také neřeší. Blechy mi přežily i trojí zalití vařící vodou. Kočky pouze odblešit Comfortisem, Bravectem nebo Broadlinem.

Co na úklid

(Pavla Svobodová , 12. 2. 2017 10:38)

Dobrý den, chtěla bych prosit o radu,jaky typ vysavače bych si měla pořídit na vysávání a následné vytření, čištění koberců a čalounění, čištění koupelen a toalet -obklady. .Měla bych to na časté použití,ke své práci -úklid domácností. Moc děkuji. Email : pavla-markova@email.cz

Parní mop či vysavač

(Nikola Mrázková, 29. 9. 2016 15:10)

Dobrý den, stejně jako ostatní přemýšlím jak si ulehčit práci a moci vysávat a vytírat zároveň. Z článku jsem pochopila, že by to mohl vyřešit parní vysavač. V celém domě budeme mít vinyl, tak by mě zaímalo, zda je nějaký přístroj pro tento druh podlahy vhodný? A co byste doporučil. Samozdřejme uvítám možnost čistit zároveň matrace a jiné čalounění. Zde je moje e-mailová adresa nikymrazkova@seznam.cz

Parní mop či vysavač

(Nikola Mrázková, 29. 9. 2016 15:09)

Dobrý den, stejně jako ostatní přemýšlím jak si ulehčit práci a moci vysávat a vytírat zároveň. Z článku jsem pochopila, že by to mohl vyřešit parní vysavač. V celém domě budeme mít vinyl, tak by mě zaímalo, zda je nějaký přístroj pro tento druh podlahy vhodný? A co byste doporučil. Samozdřejme uvítám možnost čistit zároveň matrace a jiné čalounění.

Zde je moje e-mailová adresa.

prosím poraďte typ přístroje za dostupnou cenu

(romana, 8. 7. 2016 14:27)

Dobrý den, můžete mi prosím poradit - potřebuji vyčistit koberec + čalouněné židle, sedačky, tak nějak se zbavit různých potvůrek v nich za dostupnou cenu a úplně se v tom ztrácím - parní mop, vysavač,..... (samozřejmě se jedná o zcela běžnou domácnost tedy kromě koberců a sedaček také lino, dlažba, ale jedná se mi hlavně o sedačky a koberce)
prosím napište na email : romulusroma@seznam.cz předem velký dík

Co na úklid?

(Lucka, 18. 11. 2015 19:11)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co by jste mi doporučil na úklid velké domácnosti. Nejdřív vysávám a pak vytírám, podlahy máme plovoucí a lina. Doma tři jezevčíky, takže po třech dnech úklidu už jsou vidět chuchvalce prachu s chlupy. Chtěla bych si trochu ušetřit čas a zajímalo by mě jestli existuje něco, co vysává a zároveň vytírá. Pokud nic neexistuje, nedá se nic dělat. S vysáváním i vytíráním celé domácnosti si dávám třihodinové ródeo. :-) Jedná se řekněme o 11 místností. Děkuji předem za odpověď Lucka.

Re: Co na úklid?

(Jiří Burian, 19. 11. 2015 18:14)

Dobry den,
muzete mi prosim zaslat Vasi eMail_ovou adresu, abych Vam mohl zaslat balik informaci. Sem se to do odpovedi nevejde. Samozrejme existuje zarizeni, ktere zaroven vysava i vytira, ale vsechna zarizeni tohoto typu to zase neumi.

Re: Re: Co na úklid?

(Lucka, 19. 11. 2015 22:14)

Samožřejmě, nasepoupatko@centrum.cz. Moc děkuji, jste zlatý!!!

Re: Re: Re: Co na úklid?

(Martina, 6. 12. 2015 22:31)

Dobrý den, sháním také nějaký přístroj, který vysává a zároveň vytírá. Nemohl by jste mi poslat na email také nějaké informace? Děkuji kucerova.mar@centrum.cz